מעיינות ופינות טבע בשומרון

מעיין משה

מעיין משה נמצא במערב היישוב יצהר. מי הנביעה מנוקזים לבריכת שכשוך גדולה. מהמקום נשקף נוף עוצר נשימה, בימים טובים ניתן לראות את מישור החוף מאשדוד ועד חיפה.סביב המעיין פינות פיקניק מוצלות, ניתן להגיע עם רכב עד למעיין.

בריכות גידי

מצפה הממוקם מעל חוות יתדות, נוף, ספסל ומסלול לאה- מסלול הליכה קליל לכיוון המחרשה. אפשר לעשות במקום פיקניק.

 

טיילת פרנקל רודל

מצפה הממוקם מעל חוות יתדות, נוף, ספסל ומסלול לאה- מסלול הליכה קליל לכיוון המחרשה. אפשר לעשות במקום פיקניק.

 

בריכות שכשוך רבבה

ברכות שכשוך מלאכותיות, בכניסה ליישוב רבבה

 

גתות ברקן

יישוב עתיק בסמוך ליישוב ברקן. האתר כולל שרידי כפר או עיירה מהתקופה הרומית-ביזנטית.

 

נחל קנה- מסלול משפחתי

תחנת מידע מאוישת במדריכים ומתנדבים תחכה לכם בפארק נחל קנה, משם ניתן לטייל רגלי עם הילדים בשביל היורד למעיינות שבוואדי. לתשומת לבכם- המסלול אינו מעגלי ונדרשת הקפצת רכבים. צבע סימון השבילים- ירוק, רמת קושי בינונית, אורכו כ 3 ק"מ לכיוון אחד ומשך הטיול כשעתיים.
בסופו של המסלול ימתינו שאטלים להקפצת המטיילים בחזרה לתחילת המסלול: החל 12:00, כל חצי שעה עגולה,  כשהשאטל האחרון אוסף ב1730.

טיילת ילדים בכפר תפוח

טיילת בכפר תפוח הצופה לכיוון מערב, פינות ישיבה ונוף מרהיב

 

בריכת אייל

תצפית מרהיבה לעבר מורדותיו המזרחיים של השומרון, הבקעה והרי מואב. ניתן לראות את הסרטבה. במקום נדנדה מול הנוף ושולחנות לפיקיניק.

 

עין כפיר

תצפית מרהיבה לעבר מורדותיו המזרחיים של השומרון, הבקעה והרי מואב. ניתן לראות את הסרטבה. במקום נדנדה מול הנוף ושולחנות לפיקיניק.

 

תל חיא

בלב הישוב איתמר נמצאת הגבעה שכונתה בפי המקומיים "ח'רבת חייא". במקום נמצאו בורות מים רבים, מקוואות, מערות קבורה ומתקנים חקלאיים. מבנה יחיד מסוגו בתל, בנוי מאבני גזית גדולות בעלות סיתות שוליים, מעיד כי מדובר בבניה ציבורית, ספסלי ישיבה, בניה מרשימה וכיוון הבניה אל הר גריזים. בראש הגבעה מצפור ובו שילוט של פסוקי התנ"ך על רקע המקום בו התרחשו. חנייה ברחבת בית הכנסת ומשם הליכה רגלית קלילה בשבילים מסודרים ומושלטים

 

חורשת הר ברכה

חורשה ומסלול טיול משפחתי בצפון הר ברכה. החורשה כוללת פינות ישיבה וצופה לנוף מרהיב.

 

בור הציפורים

בור הציפורים הוא בור קרסטי בעומק של 100 מטר, הבנוי בצורת ארובה קרסטית אנכית לכל אורכה, שקרקעיתה מתרחבת לאולם גדול. בבור ניתן לצפות בתופעת טבע נדירה: בשעה שלפני שקיעת השמש, נראים קאקים שחורים רבים החוזרים לקינם על ידי "צניחה חופשית" לתוך הבור. במקום ישנן טרסות קדומות ומתקנים חצובים בדרך. על גבעת הבור הוקמה נדנדה לנוחות המבקרים. הכיסוי הקירטוני מסביב לבור הוא דק, ולכן יש להזהר מאוד בקרבת הבור מהתפוררות הקרקע. הירידה לבור מאוד מסוכנת ואפשרית רק בעזרת גלישת מצוקים.

 

שמורת אלוני יצהר

קבר מוסלמי הממוקם בתוך שמורת טבע- במרכזו של הישוב יצהר. שייח סלימן אל פרסי – שמורת אלוני יצהר על פי המסורת המוסלמית אותו סלימן היה הספר של מוחמד. נקודה זו הינה נקודת תצפית מהמרשימות בשומרון-תצפית היקפית (360 מעלות) על הרי בנימין והשומרון, על שפלת החוף, והבקעה.

הדולינה

מערת יער מלאה בצמחייה יפה וסבוכה הנוצרה ממי הגשמים שהמסו את הסלע ויצרו מעבר תת קרקעי למים. המים הזורמים סחפו איתם לתת הקרקע את הקרקע וכך נוצרה הדולינה.

 

דיר סמען

אתר מהתקופה הביזאנטית. באתר עצמו ניתן למצוא שלל גתות, גורן גדולה, בית בד גדול במיוחד, כנסיה וגם מספר בורות מים. נחבאת ונסתרת היא בריכת קשתות שמתמלאת במים. אל הבריכה ניתן להגיע דרך החלל, שנמצא מול הכניסה למנזר.

 

דילוג לתוכן